Header Image

It´s all about me - and my family

Hej! 30-årig småbarnsmamma till 2 döttrar , gift med en fantastiskt händig man och tillsammans renoverar vi blivande drömhuset söder om Stockholm. Jag är utbildad Byggingenjör och Samhällsplanerare och arbetar idag som Projektchef på affärssidan på en av Sveriges största byggföretag. Livet handlar just nu mycket om inredning, löpning, mode för stora och små, och fotografering som är en ny hobby! Det här speglar såklart innehållet i bloggen där jag älskar att skriva av mig - så jag hoppas att det ska roa och inspirera. Kram Emma

Jag har gjort det igen

Publicerad,

Min lägenhet befinner sig i en smärre kris. den är i stort behov av att städas. det har inte undgått mig utan jag har bara inte brytt mig om att ta tag i det. så idag när jag kom hem föll det en tanke på att jag verkligen borde göra något åt all smuts och damm. (mycket damm = stor åtgång på astmamedicin) men jag lyckas som vanligt övertyga mig om att det finns en annan tid för att ta tag i det. idag tänker jag såhär – istället för att endast städa undan det värsta som tidomfånget erbjöd i afton, så yrkar jag på att det är bättre jag storstädar imorgon när jag har mera med tid.. så gick det med det. om någon hade tänkt att våldgästa mig – jag råder er att låta bli.

nu ska jag istället rota fram träningsskorna ur resväskan och svira om. det är dags för att träna bort träningsvärken med ett boxpass. skona mig gud så att jag överlever detta!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *