Header Image

It´s all about me - and my family

Hej! 30-årig småbarnsmamma till 2 döttrar , gift med en fantastiskt händig man och tillsammans renoverar vi blivande drömhuset söder om Stockholm. Jag är utbildad Byggingenjör och Samhällsplanerare och arbetar idag som Projektchef på affärssidan på en av Sveriges största byggföretag. Livet handlar just nu mycket om inredning, löpning, mode för stora och små, och fotografering som är en ny hobby! Det här speglar såklart innehållet i bloggen där jag älskar att skriva av mig - så jag hoppas att det ska roa och inspirera. Kram Emma

Årsresumé

Publicerad,

Och så har vi första dagen på 2019! Galet hur fort det här året gick.. Elsa fyllde 2år, jag bytte jobb precis innan semestern, vi fick en sommar med fantastiskt väder, husrenovering har pågått som vanligt – ny pallen börjar ta form, målning, byte av fönster mm , hösten försvann i ett Swish och så hade vi december månad som alltid blir stressig tycker jag. Mycket ska göras på jobbet, ett 5-årskalas, luciafirande och pyssel på förskolan, men också mycket mys hemma.

Mellandagarna har vi nu firat i Värmland och nyårsdagen spenderades med biomys, god mat och mys med familjen. Jag har inte lagt några nyårslöften, mer än att försöka vara lite snällare mot mig själv. Jag har vanor jag önskat ändra på länge, så där ska jag göra mitt bästa för att få ett bättre ” jag ”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *