Header Image

It´s all about me - and my family

Hej! 30-årig småbarnsmamma till 2 döttrar , gift med en fantastiskt händig man och tillsammans renoverar vi blivande drömhuset söder om Stockholm. Jag är utbildad Byggingenjör och Samhällsplanerare och arbetar idag som Projektchef på affärssidan på en av Sveriges största byggföretag. Livet handlar just nu mycket om inredning, löpning, mode för stora och små, och fotografering som är en ny hobby! Det här speglar såklart innehållet i bloggen där jag älskar att skriva av mig - så jag hoppas att det ska roa och inspirera. Kram Emma

Morgonrunda

Publicerad,

Tänk, vi fick lite sovmorgon idag också – hallelulja! Efter frukosten tog jag en löprunda. Men idag gjorde det ont typ överallt. I ryggen & svanken, fötterna, vaderna you name it!

IMG_4495

 

Sen har jag och tjejerna målat med färg vi köpte igår – pysselbrudarna! Sedan återigen har vi hängt ute i trädgården. Helt fantastiskt väder idag!  Tradition att grilla korv med bröd dagar som dessa , haha .. Vi har verkligen grejat och plockat hela helgen. Hösten får mig alltid att vilja rensa. Och som husägare blir det såklart både inne och ute. Slängt sommarens blommor, lagt in dynor i förvaring, krattat löv, rensat skåp och placerat ut i förrådet, sålt av grejer och kastat massor..

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *